Nasze doświadczenia w roli weryfikatora na projekcie ZSIN II zdeterminowały konieczność opracowania metod i narzędzi które pozwalałyby na skuteczną i efektywną kontrolę danych. Dzięki ustanowieniu standardu wymiany danych GML pojawiła się możliwość zaprojektowania uniwersalnych narzędzi informatycznych do analiz danych zapisanych w formacie GML.
Tematem GML w OPGK w Gdańsku zajęliśmy się w kontekście Weryfiakcji projektów ZSIN i K-GESUT. Jako że jesteśmy praktykami, nasze podejście miało na celu wykorzystanie w ramach realizacji prac geodezyjno-kartograficznych. Zależało nam również, aby tematem GML zajęli się geodeci - osoby mające wieloletnie doświadczenie, choć nie potrafiący programować.
Nasze wysiłki zaowocowały powstaniem Platformy GSD na której opieramy nasze produkty. Pierwszym z nich jest oprogramowanie o nazwie „GML Explorer”, którego zadaniem jest rozpakowywanie danych zapisanych w formacie GML tak, aby w czytelnej dla użytkownika postaci można było przeglądać i analizować. W ten sposób, dzięki pracy informatyków, otworzyła się możliwość analizowania danych przez geodetów - specjalistów, którzy wiedzą, co analizują i potrafią zapisane dane interpretować.
Aby zrozumieć koncepcję wymiany danych z wykorzystaniem formatu GML na początek kilka pojęć:
UML – Unified Modeling Language, czyli Ujednolicony Język Modelowania – to formalny język pozwalający na budowanie modeli mających na celu odzwierciedlić pewien fragment rzeczywistości.
XML – Extensible Markup Language, Rozszerzalny Język Znaczników, to uniwersalny język formalny przeznaczony do reprezentowania różnych danych w strukturalizowany sposób.
GML – Geography Markup Language, Język Znaczników Geograficznych.
Do przekazywania danych XML fizycznie potrzeba dwóch plików:
• z rozszerzeniem .XSD – definiuje strukturę danych przekazywanych w formie obiektów. Można go przyrównać do słowniczka oraz reguł gramatyki objaśniającego jak będą zapisane konkretne pojęcia oraz jak je rozumieć. W naszym przypadku jest to wzorzec znajdujący się w przepisach a więc nie ma konieczności przekazywania go każdorazowego z danymi.
• z rozszerzeniem .XML (GML) – zawiera konkretne wartości przekazywanych danych. Czyli: konkretny tekst zapisany w konkretnym języku (np. polskim) (XML\GML) zgodnie z jego zasadami (gramatyką) pochodzącym z grupy języków (UML) zawierający merytoryczny opis konkretnych obiektów rzeczywistych przy pomocy zdefiniowanych słów i pojęć (XSD).
Tak więc wprowadzenie GML jako narzędzia w naszym zawodzie potraktować można jak nową instrukcję K1 – która określa, w jaki sposób przedstawić obiekty rzeczywiste na mapie lub w bazie danych. Oczywiście GML to bardziej zaawansowane rozwiązanie. Daje większe możliwości, ale wiąże się z nim szereg dodatkowych wyzwań takich jak: model jakości danych (MJD), walidacji, implementacja do baz powiatowych, wymiana danych, przekazywanie danych inicjalnych oraz różnicowych itd.
Nasze doświadczenia z GML wynikały z faktu uczestnictwa w weryfikacji danych ZSIN faza I. W tej chwili w realizacji jest faza II projektu, ale nadal żywa jest dyskusja nt. zasilenia bazy centralnego repozytorium danymi z baz powiatowych. Mimo że, Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnił narzędzie do walidacji plików GML to kwestia poprawności danych oraz możliwości ich migracji do centralnego repozytorium ZSIN budzi nadal wiele pytań i kontrowersji.
Po pierwsze należy przypomnieć, że walidując pliki GML oceniamy je pod kątem:
1) występowania błędów niezgodności ze schematem XSD (które stosując poprzednie porównanie można potraktować jak błędy gramatyczne). Występowanie takich błędów dyskwalifikuje plik. Zgodność ze schematem XSD wynika wprost z przepisów prawa.
2) występowania błędów wynikających z założonego modelu jakości danych – (można je porównać do poprawnie napisanego tekstu, który zawiera niepoprawną lub niepełną informację).
W ramach projektu ZSIN zamawiający stworzył MJD i to wypełnienie warunków tego modelu jest warunkiem przyjęcia danych do centralnego repozytorium.
W udostępnionej przez GUGiK aplikacji do walidacji plików dla ZSIN wykazywane błędy podzielono na kategorie: krytyczne, niekrytyczne, ostrzeżenia i informacje. Błędy krytyczne to takie które uniemożliwiają zaczytanie danych do centralnego repozytorium.
Do najczęściej występujących błędów krytycznych należą:
Nasze podejście do plików GML realizuje platforma GSD.
Platforma GSD OPGK w Gdańsku jest narzędziem umożliwiającym skupienie się ma tym, co ważne – czyli DANYCH. Ich zawartości, kontekście, stopniu zaufania jakie niosą. Daje możliwość przeglądu, weryfikacji i modyfikacji danych zapisanych w formacie GML.
Została stworzona, aby na temat danych geodezyjnych mogli się wypowiadać Ci którzy się na nich znają – GEODECI, SPECJALIŚCI OD GEODANYCH.